Distinguished Professor


1984-85
Alfred Caldwell, Illinois Institute of Technology
Robert S. Harris, University of Southern California
Fay Jones, University of Arkansas
Charles Moore, University of Texas at Austin
Ralph Rapson, University of Minnesota

1985-86
James Marston Fitch, Columbia University
Leslie J. Laskey, Washington University
Harlan McClure, Clemson University
Edward Romieniec, Texas A & M University
Richard Williams, University of Illinois, Urbana-Champaign

1986-87
Christopher Alexander, University of California, Berkeley
Harwell Hamilton Harris, North Carolina State University
Stanislawa Nowicki, University of Pennsylvania
Douglas Shadbolt, University of British Columbia
Jerzy Soltan, Harvard University

1987-88
Harold Cooledge, Jr., Clemson University
Bernd Foerster, Kansas State University
Romaldo Giurgola, Columbia University
Joseph Passonneau, Washington University
John G. Williams, University of Arkansas

1988-89
Peter R. Lee, Jr., Clemson University
E. Keith McPheeters, Auburn University
Stanley Salzman, Pratt Institute
Calvin C. Straub, Arizona State University
Blanche Lemco van Ginkel, University of Toronto

1989-90
Gunnar Birkerts, University of Michigan
Olivio C. Ferrari, Virginia Polytechnic Institute & State
University
George C. Means, Jr., Clemson University
Malcolm Quantrill, Texas A & M University

1990-91
Denise Scott Brown, University of Pennsylvania
Panos Koulermos, University of Southern California
William McMinn, Cornell University
Forrest Wilson, The Catholic University of America
David Woodcock, Texas A&M University

1991-92
M. David Egan, Clemson University
Robert D. Dripps, University of Virginia
Richard C. Peters, University of California, Berkeley
David L. Niland, University of Cincinnati

1992-93
Stanley W. Crawley, University of Utah
Don P. Schlegel, University of New Mexico
Thomas L. Schumacher, University of Maryland

1993-94
George Anselevicius, University of New Mexico
Hal Box, University of Texas at Austin
Peter McCleary, University of Pennsylvania
Douglas Rhyn, University of Wisconsin-Milwaukee
Alan Stacell, Texas A&M University

1994-95
Blake Alexander, University of Texas-Austin
Robert Burns, North Carolina State University
Robert Heck, Louisiana State University
Ralph Knowles, University of Southern California

1995-96
James Barker, Clemson University
Mui Ho, University of California, Berkeley
Patricia O’Leary, University of Colorado at Denver
Sharon Sutton, University of Minnesota
Peter Waldman, University of Virginia

1996-97
Colin H. Davidson, Universite de Montreal
Michael Fazio, Mississippi State University
Ben J. Refuerzo, University of California, Los Angeles
Max Underwood, Arizona State University
J. Stroud Watson, University of Tennessee-Knoxville

1997-98
Roger H. Clark, North Carolina State University
Bob E. Heatly, Oklahoma State University
John S. Reynolds, University of Oregon
Marvin E. Rosenman, Ball State University
James R. Warfi eld, University of Illinois, Urbana-Champaign

1998-99
Ralph Bennett, University of Maryland
Diane Ghirardo, University of Southern California
Robert Greenstreet, University of Wisconsin-Milwaukee
Thomas Kass, University of Utah
Norbert Schoenauer, McGill University
Jan Wampler, Massachusetts Institute of Technology

1999-00
Maelee Thomson Foster, University of Florida
Louis Inserra, Pennsylvania State University
Henry Sanoff, North Carolina State University

2000-01
Dr. Raymond J. Cole, University of British Columbia
Ikhlas Sabouni, Prairie View A&M University

2001-02
Steven Paul Badanes, University of Washington
Raymond Lifehez, University of California Berkeley
Marvin John Malecha, FAIA North Carolina State University
Dr. Enrique Vivoni Farrage, Universidad de Puerto Rico

2002-03
Sherry Ahrentzen, University of Wisconsin-Milwaukee
Lance Jay Brown, AIA City College of the City of New York
David Crane, AIA, University of South Florida
Lars Lerup, Rice University
Edward Steinfeld, Arch D, AIA, University at Buffalo,
State University of New York

2003-04
Michael Benedikt, RA, Universityof Texas at Austin
Georgia Bizios, AIA, North Carolina State University
William Miller, FAIA, RA, University of Utah

2004-05
Stephen Verderber, Tulane University
Anne Taylor, University of New Mexico

2005-06

None selected

2006-07
Harry Von Oudenallen, University of Wisconsin-Milwaukee
George Dodds, PhD, University of Tennessee-Knoxville
Paul J. Donnelly, FAIA, Washington University in St. Louis
Ferdinand Johns, Montana State University
Geraldine Forbes-Isais, University of New Mexico

2007-08
David Heymann, University of Texas at Austin
Gregory Palermo, Iowa State University
Victor Regnier, University of Southern California

2008-09
Howard Davis, University of Oregon
Judith Sheine, California State Polytechnic University, Pomona
Rafael Longoria, University of Houston


2009-10
Kathryn Anthony, U of Illinois, Urbana-Champaige
Thomas Hubka, U of Wisconsin-Milwaukee
Anthony Schuman, New Jersey Institute of Technology
Chris Theis, Louisiana State University
 
2010-11
Frances Bronet, University of Oregon
Robert J. Dunay, Virginia Tech
Thomas Fowler IV, California Polytechnic State University, SLO
Carmina Sanchez-del-Valle, Hampton University 

2011-12
Donald Corner, University of Oregon
Mahesh Daas, Ball State University
Marleen Kay Davis, University of Tennessee-Knoxville
Juan Miro, University of Texas At Austin
Jeffrey Karl Ochsner, University of Washington

2012-13
Gary Coates, Kansas State University 
Donna Dunay, Virginia Tech 
John V. Mutlow, University of Southern California
Wendy Ornelas, Kansas State University 

2013-14
William J. Carpenter Jr., Southern Polytechnic State University
Bruce Lindsey, Washington University in St. Louis
Patrick Rand, North Carolina State University
Dan Rockhill, University of Kansas
Kim Tanzer, University of Virginia